Чи зможуть розв’язати проблему високої вартості енергоносіїв СЕС для підприємств, купити який тип краще, наскільки виправдані такі капіталовкладення і чи варто розраховувати на їх швидке повернення
Чи зможуть стати сонячні станції для підприємств своєрідним рятувальним кругом, яке допоможе розв’язати проблеми високих тарифів на електроенергію? Чи зможе фотоелектрична станція повністю забезпечити потреби виробничого циклу, чи виправдані такі витрати — спробуємо розібратися докладніше.
СЕС для підприємств: купити автономну чи мережеву?
Якщо спробувати описати розвиток сонячної енергетики в Україні, це виглядає як коливанням маятника. Дуже високий зелений тариф, що жорстко прив’язаний до курсу євро та обов’язок держави викуповувати всю вироблену електрику, викликав стрімке зростання потужностей мережевих промислових сонячних електростанцій. За мінімального розвитку СЕС, які працювали на покриття власного споживання, хоча тут було одне виправдання — відносно низька ціна на електрику. Яка на той час була нижчою, ніж власного виробництва. Але зростання заборгованостей призвело до того, що інвестори почали залишати країну і введення нових потужностей різко знизилося.
З початком широкомасштабного вторгнення про сонячну енергетику знову заговорили як про деяку панацею, яка може якщо не врятувати, то надати підтримку енергетичній системі України. При цьому серед підприємств різко зріс попит на сонячні електростанції, які мають начебто зняти залежність від централізованої енергосистеми. Але тут є деякі особливості:
- Повністю відключитися від загальної енергосистеми можливо лише за умови встановлення автономної сонячної електростанції. Але тут виникає проблема накопичення енергії — для цього буде потрібно багато акумуляторів, що мають дуже високу вартість. При цьому слід мати на увазі, що через 7-8 років всі акумулятори доведеться повністю замінити — їхня місткість критично знизиться і не зможе повною мірою забезпечувати потреби виробництва. А це знову дуже великі витрати, які зможуть окупитись лише при зростанні тарифів на електроенергію мінімум у кілька разів.
- Автономні станції (найчастіше гібридні) встановлюють переважно на комунальних об’єктах для критично важливих ділянок, наприклад, для операційних, котелень і т.д.
- Виходом для виробництва (мається на увазі будь-яка комерційна діяльність) можуть стати мережеві сонячні електростанції, які працюють на покриття власного споживання. Але вони можуть покривати лише частину необхідної електроенергії через особливості проєкту та можуть працювати лише за наявності зовнішньої електромережі. Але навіть за таких умов шляхом економії та відмови від закупівлі електрики вони здатні повністю окупитися протягом 3 років.
Виходячи з цього, найбільш перспективною виглядають мережеві сонячні електростанції для підприємств, у Києві https://rayton.com.ua/ses-dlya-pidpryyemstv/ та інших містах ціна на земельні ділянки дуже висока. Витрати різко зростають, коли мова заходить про потужні фотоелектричні станції, бо вони потребують великої вільної площі. Перехід на повне автономне енергопостачання можливий у перспективі з появою нових недорогих накопичувачів енергії.